BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ (BES) NEDİR?


Emeklilik dönemi için ek bir gelir getirmesi amacıyla bireysel emeklilik bireylere birçok avantaj sağlamaktadır. Bireyler sistem tarafından belirlenen sürenin sonuna dek düzenli ödemelerde bulunarak isterlerse birikimin tamamını ya da belirlenecek bir tutarda aylık düzenli gelir elde etme hakkına sahip olurlar.

 

Bireysel Emeklilik Sistemi, bireylerin emeklilik dönemlerinde daha rahat yaşayabilmeleri, gelir elde ettikleri dönemdeki hayat standartlarını emeklilik dönemlerinde de koruyabilmeleri ve ihtiyaç duyacakları ek harcamalarını rahatça karşılayabilmeleri için mevcut kamu sosyal güvenlik sistemlerine tamamlayıcı olarak oluşturulan bir emeklilik sistemidir.

 

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) için Hızlı Teklif Al »


Sistem nasıl işler?
Bireysel emeklilik sistemine fiil ehliyetine sahip kişiler katılabilir.
Sistem tamamen gönüllük esasına dayalı olup katılım için bir emeklilik şirketi ile emeklilik sözleşme yapmak yeterlidir.
Bireyler ödemelerini aylık, 6 aylık ya da yıllık gibi dönemsel olarak ödeyebilmektedirler.
Sistemden toplu paranızı çekmek içim 10 yıl boyunca düzenli ödeme yapmanız yeterlidir.
Eğer sistemden paranızın tamamını almadan düzenli aylık ödemelerle almak isterseniz bireysel emeklilik sistemine giriş tarihinden itibaren en az 10 yıl sistemde bulunmak koşulu ile 56 yaşını tamamladıktan sonra emekliliğe hak kazanırsınız. Diyelim ki 35 yaşındasınız ve 10 yıl ödeme yaparak 45 yaşına geldiniz. Bu durumda karşınızda 2 seçenek bulunuyor, ya birikiminizin tamamını (vergiler düşüldükten sonra)
alırsınız ya da emeklilik yaşınızın dolmasını bekleyerek düzenli ödemelerle birikiminizi alırsınız.
Emeklilik yaşınızı bekleme süreci içinde sisteme ödeme yapmaya devam edebilirsiniz. Bu ödemelerle ileride sahip olacağınız aylık geliri arttırabilirsiniz.
Birden fazla emeklilik sözleşmesine sahip olabilirsiniz. Aynı şirkette ya da farklı şirketlerde birden fazla emeklilik sözleşmeniz varsa tüm emeklilik sözleşmelerinden emekliliğe hak kazanabilmeniz için, en az bir emeklilik sözleşmesinden emekliliğe hak kazanmış olmanız ve diğer sözleşmeleri bu sözleşme ile birleştirmeniz yeterli olacaktır.
Günümüzde bireylerin sisteme dahil olması için değişik promosyonlar sunulmaktadır. Bunlardan en önemlisi Devlet Katkısı' dır. Bireysel emeklilik katılımcısı adına ödenen katkı payının ilgili yıla ilişkin brüt asgari ücret tutarının toplamı ile sınırlı olmak kaydıyla, %25’i devlet katkısı olarak hesaplanır ve katılımcı adına şirket tarafından devlet katkısı fonu olarak tanımlanmış ve portföy sınırlamaları Müsteşarlıkça belirlenmiş fonlarda değerlendirilir.
Bireysel emeklilik sisteminden maksimum fayda sağlamak ödeyeceğiniz prim ile doğru orantılı olacaktır. Ödeyebileceğiniz maksimum tutarı belirledikten sonra eğer olanağınız varsa yılda bir seferde ödemeniz birikimlerinizin kazanacağı geliri de maksimum yapacaktır. Şöyle küçük bir hesap yapalım; diyelim ki ayda 100 TL ödemeye karar verdiniz. Eğer bir yıllık tutar olan 1200 TL yi bir seferde yatırabilirseniz aylık
ödemelerle elde edebileceğiniz gelirden daha fazlasını elde edersiniz. Bunun nedeni sisteme yatıracağınız 1200 TL nin ilk günden bir yılın dolacağı güne kadar nemalanacak olmasıdır.
Şunu da bilmenizi isterim ki; dilediğiniz her zaman bireysel emeklilik hesabınıza düzenli katkı payı dışında da ödeme yapabilirsiniz.

Bireysel Emeklilikte nelere dikkat edilir?

Bir sözleşme imzalamadan önce emeklilik bilgi formunu mutlaka okunmalı ve size bu hizmeti sunan kişinin bu konuda belgeli bir aracı olmasına dikkat etmelisiniz.
Sisteme girme kararınızı etkileyebilecek konular hakkında tam bilgi sahibi olmalısınız.
Sistemi tam anlamıyla anlamış olmanız ve eğer sisteme dahil olacaksanız yapacağınız ödemelerin düzenli olması ve belirli oranlarla artmasını sağlamanızdır. Hatta isterseniz ve olanağınız varsa dönemsel ödemelerinizden ayrıca ara ödemelerde de bulunarak sistemden maksimum faydayı elde edebilirsiniz.
 

 

 

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) için Hızlı Teklif Al »
 

 

 
Altunizade Mh. Mahir İz Cd. No:28/3 Üsküdar /İSTANBUL Anasayfa Ürünlerimiz Kurumsal Referanslar S.S.S.

Bize Ulaşın

0216 611 66 11

0533 615 26 26
0216 611 66 11
info@nurersigorta.net

 

Site içerisinde ki tüm yazı ve görsel malzemelerin telif hakları  NURER SİGORTA Aracılık Hizmetleri Ltd. Şti.'ye aittir.