Dask ile Konut Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yazar: Adminn0 yorum

Hayatta sahip olduğumuz eşyalar arasında en değerlisi kuşkusuz evimizdir. Ev, her insanın sahip olması gereken bir yaşam alanı olduğu gibi onun temizliği ve korunması da gerekir. Her insanın barınma hakkı vardır ve bu barınma hakkını bize sunan şey evlerimizdir. Evlerimizi olası risklere karşı korumak için yapmamız gerekenlerden bazıları zorunlu olduğu gibi bazıları da isteğe bağlıdır. Bunların arasından Dask sigortası zorunlu tarafa, Konut sigortası ise isteğe bağlı tarafa geçer. Zorunlu olan her şey yaptırılması gerektiği gibi yapılmadığında da bir yaptırımı söz konusudur. İsteğe bağlı konular da ise bir ceza yaptırımı söz konusu değildir.

 

Dask Zorunlu Deprem Sigortası Nedir?

Dask sigortası, depremde oluşabilecek riskleri teminat altına alır. Depremde oluşan maddi hasarları karşılayan bu sigortayı elektrik ve su aboneliği bulunan her binanın yaptırması şartı vardır. Deprem sigortası her limitteki maliyetleri karşılamaz. Poliçesinde yer alan masrafları karşılar ve bunlarda dar kapsamlıdır. Enkaz kaldırma masrafları, hazar görmüş ev eşyaları, tüm bedeni zararlar gibi durumları kapsamaz. Bütün konutları depreme karşı teminat altına alan bu sistem, risk anında oluşan hasarlara karşı insanların belirlenmiş maddi zararlarını karşılar.

 

dask-sigortasi-ile-konut-sigortasi-arasindaki-farklar (1)

Konut Sigortası Nedir? 

Konut Sigortası, Dask zorunlu deprem sigortasının karşılamadığı yerlerde devreye girer ve zorunlu bir sigorta değildir. Dask zorunlu deprem sigortasında olduğu gibi sadece deprem hasarlarını değil evde oluşabilecek riskleri teminat altına alır ve riskler güvence kapsamına girer. Evler insan hayatı için oldukça önem arz eden alanlar olduğu için onları korumak da bir o kadar önemlidir. Evde her an bir kazaya maruz kalabiliriz. Bu kaza bizden de kaynaklansa dış etkilerden de kaynaklansa bunun ne zaman olacağını bilemeyiz. Bu gibi olası durumları önceden öngöremeyeceğimiz gibi önüne geçmemiz de mümkün değildir. Önüne geçemeyiz ama masrafları teminat altına alabiliriz. Konut sigortalarıyla evlerde oluşabilecek maliyetleri sigorta kapsamına almamız mümkündür. Yangın, hırsızlık, deprem, cam kırılması, enkaz kaldırma gibi durumlarda konut sigortaları devreye girer.

 

Dask ile Konut Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir? 

Dask ile Konut Sigortası arasındaki farklar yazımızın başında da anlattığımız gibi Dask sigortası zorunlu olup konut sigortası zorunlu değildir. İki sigortanın arasındaki en temel fark zorunluluk farkıdır. Zaten Dask sigortası Dask Zorunlu Deprem Sigortası olarak geçer ve sadece deprem riskine karşı evinizi güvence altına almış olursunuz. Depremden sonra evinizin hasara uğraması sonucunda oluşan maliyetler Dask’ın teminatı altındadır. Deprem dışında oluşan ve her gün başımıza gelme riski olan yangın, hırsızlık, sel gibi durumlarla ise Dask sigortası ilgilenmez. Bu gibi durumları teminat altına almak ve maliyetleri öncesinde ödeyerek sıfıra indirmek Konut sigortası ile mümkündür. Özetle Dask sigortası kapsamı az, konut sigortasının kapsamı ise daha geniştir ve esnektir bulunduğunuz bölgeye göre eklemek istediklerinize göre poliçenizi genişletebilirsiniz.

 

dask-sigortasi-ile-konut-sigortasi-arasindaki-farklar

Teklif almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İletişime geçmek için bu formu doldurmanız yeterli olacaktır isterseniz telefonla da ulaşabilirsiniz.

Benzer yazılar

Leave A Comment