Seyahat Sigortası – Allianz Sigorta

Yazar: Adminn0 yorum

Seyahat Sigortası Nedir?

Sağlıkla ilgili oluşan yaralanmalarda ve kazalarda seyahat sağlık sigortası hem yurtiçinde hem yurtdışında sizi güvence altına alır. Seyahat sağlık sigortasının başlangıç ve bitiş tarihlerini, istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Bu şekilde, seyahat sağlık sigortası istediğiniz zaman diliminde alabileceğiniz geçici bir sigorta türüdür.

Seyahat Sağlık Sigortası Neleri Kapsamaktadır?

Genellikle seyahat süresince geçerli olacak şekilde yapılan kısa vadeli bu özel sigorta çeşidi aşağıdaki durumları kapsamaktadır.

  • Maddi hasar karşılanması
  • Sağlık giderleri
  • Sürekli sakatlık
  • Ölüm

Yukarıda belirttiğimiz  teminatlar dışında çeşitli sigorta şirketlerinde bulabileceğiniz seyahat sağlık sigortasına ek teminatlarda vardır. Bu ek teminatları genel olarak sıralamak gerekirse; sağlık dışında seyahattayken karşılaşabileceğiniz bagajlar ile ilgili zararların karşılanması, seyahat gecikmesi veya iptali durumunda uğranılan zararların karşılanması gibi ek teminatlara da rastlanabilir.

Yaptıracağınız seyahat sağlık sigortası kapsamında seyahat ettiğiniz yerde sağlığınızla ilgili ani bir sorun oluşması durumunda, kaldırılacağınız hastanede yapılan müdahale masrafları, gerekli görüldüğü durumlarda yapılacak ameliyat masrafları ile doktor tarafından yazılan ilaçların masrafları, sigorta şirketi tarafından ödenir. Ayrıca kaldırılan hastanede gerekli ekipmanların bulunmaması durumunda daha teşekküllü bir sağlık kurumuna nakil masrafları da sigorta kapsamı içerisindedir. Ayrıca taburcu olunması durumunda, tedavi eden sağlık kurumunun raporu doğrultusunda, seyahatin devam edilemeyeceği ve kişinin ikametgahına geri dönmesi gerekliliğine karar verilirse, dönüş masrafları da poliçe kapsamına dahil edilmek suretiyle sigorta şirketi tarafından ödenir. Bu durumunun dışında sigortalı geçirdiği rahatsızlık veya kazadan dolayı herhangi bir olumsuz durumla karşı karşıya kalırsa, yakınlarına seyahat sigortası poliçesinde belirtilen tutarlarda tazminat ödemesi de gerçekleşir.

Seyahat Sağlık Sigortası İle İlgili Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

Seyahat süresinde geçerli  yapılacak olan bu sigorta, mutlaka seyahat süresi başlamadan önce yapılmalıdır. Yurt dışı seyahatler için seyahat sağlık sigortası yapılacaksa, sigorta başlangıcı seyahat edilen bölgeye varınca başladığı bilinmelidir. Seyahate başlandıktan sonra sigorta yaptırılması, prim ödemesi yapılsa dahi geçerli olmayacaktır.

Yapılacak olan seyahat sigortasında başka bir önemli husus ise seyahat edilen bölgeye göre poliçe oluşturulmasıdır. Genellikle seyahat sigorta çeşitleri yurt içi ve yurt dışı seyahat olmak üzere ikiye ayrılır. Yurt dışı seyahat sağlık sigortası ise tüm dünya şeklinde seçeneklere sahiptir. Talep edilen bölgeye ve seyahat süresine göre prim ödemeleri değişkenlik gösterebildiği gibi bu poliçe özelinde cüzi denebilecek tutarlarda bir prim ödemesi çıkmaktadır.

Maddi Zararlar Teminatı
Sağlık Giderleri Teminatı
Sürekli Sakatlık Teminatı
Ölüm Teminatı

Seyahatin iptali
Bagaj kaybı
Seyahatin gecikmesi
Bagaj gecikmesi

Seyahatin iptali
Bagaj kaybı
Seyahatin gecikmesi
Bagaj gecikmesi
Overbooking nedeniyle gecikme
Uçuşun/aktarma uçuşunun kaçırılması
Gıda zehirlenmesi
Erken dönüş masrafları

Benzer yazılar

Leave A Comment